Amióta az ember kitalálta, léteznek vérszívó emberszerű lények, azóta töretlen a vámpírok sikere. Születtek róluk könyvek, készítettek róluk filmeket, sorozatokat. És… sokan úgy érzik, valójában ők maguk is vámpírok, így a mitikus lények életformáját követik. De miért imádjuk őket, ha számukra csak táplálékok vagyunk?
Már az őskorban is…
Nincs új a nap alatt. Amióta az emberek gondolkodnak, és mítoszokat találnak ki, azóta léteznek az elképzelések egy olyan lényről, akire nem mi vadászunk, hanem ő ránk. Már önmagában az is hátborzongató volt elődeinknek, hogy belegondoljanak: vagy egy olyan lény, aki csak emberi vérrel képes életben maradni, és a természet olyan fegyverekkel ruházta fel, amik tökéletes vadásszá teszik. Az emberi külső, az emberfeletti erő, és persze ellenállhatatlan vonzerő. Naná, hogy megihlette már az ókoriakat. Az ő rémtörténeteikből születtek meg a mi városi legendáink. Kezdjük az elején.
Az irodalom, mint az őrület kirobbantója
Az első nagy sikert aratott könyv, ami egy vámpír rémtetteiről számolt be Bram Stroker tollából származott. Az 1897-ben megjelent Drakula gróf válogatott rémtettei című könyvet az erdélyi nemes, III. Vlad Tepes Draculea élete ihlette meg, aki köztudottan véres kezű volt. Filmet is készítettek belőle igazi sztárparádéval Drakula címen. A filmben Gary Oldman játszotta a vérszívót, és olyan celebek alakították a főbb szereplőket, mint Keanu Reeves, Winona Ryder, Sir Anthony Hopkins - az utóbbi alakította a híres vámpírvadászt, Van Helsinget.
Elég volt ennyi, hogy a vámpír-őrület elkezdődjön, és azóta is tart, minden generációt megfertőzve. Csak rövid összefoglaló a megjelent könyvek, filmek, sorozatok és rajzfilmek hosszú sorából - a teljesség igénye nélkül:
Anne Rice a több kötetes Vámpírkrónikák szerzője, olyan filmek alapanyagát adta, mint az Interjú a vámpírral vagy A kárhozottak királynője. Laurell K. Hamilton Anita Blake, a vámpírvadász sorozata szintén az egyik legkedveltebb sztori. Charlaine Harris: Inni és élni hagyni - True Blood köteteiből született meg a már nálunk is vetített, azonos című sorozat. És…kihagyhatatlan Stephenie Meyer bestsellere, a Twilight-saga. Sorozatokból ütős a Buffy és az Angel. Filmekből még fontosak: a vámpír gyilkolászós Penge-trilógia, a sármos Van Helsing - Hugh Jackman a király -, és a kihagyhatatlan vígjáték, Drakula halott és élvezi.
De miért imádjuk őket?
A vámpírok mindig is az emberek sötét oldalát jelképezték. A korábbi századok kötött társadalmi rendszerében ők voltak azok, akik megtehettek bármit. Az érzékiségükkel képesek voltak a legkeményebb szívű embert is meghódítani. Az ellenállhatatlan szépség, az éjszaka, a titokzatosság, a vér, az élvezetek, a kéj, az erotika - ezek a kulcsszavak, ha egy vámpírról beszélünk. Bár könnyen megtehetnék, mégsem az erejükkel kapják el prédáikat, hanem csábítással. Így mi, akiknek könnyen elcsavarhatják a fejét, megpróbáljuk megvédeni és pozitív tulajdonságokkal felruházni ezeket a lényeket. Sikerrel - lásd Edward Cullen az Alkonytból, Bill Compton az Inni és élni hagyniból vagy Angel a Buffy, a vámpírok réme című sorozatból. Ki ne szeretne ilyen döglesztő pasikat az oldalukon? De ne feledkezzünk meg az erősebbik nem igényeiről sem. A vámpirikus lányok - bár élő halottak - élettel telibbek és gyönyörűbbek, mint az elevenek - állítják a könyvek. Ha máshol nem is, az ágyban biztos. A pasik pedig egészen haláluk pillanatáig az élvezetek tengerében lubickolhatnak.